Marmaris

Ülkemizin tatil anlamında en güzide yerlerinden biri olan Marmaris, Muğla iline bağlı ilçelerden de biridir. Özellikle de yeşilin ve mavinin kesiştiği, çok güzel ve özel manzaralara sahip olan bu konumda yerli ve yabancı milyonlarca turist bir sene içerisinde tatil olarak Marmaris’i tercih etmektedir. Marmaris’i tercih eden kişiler Marmaris’teki güzel manzaraların tadını plaj ve koylara giderek de çıkarmaktadır. Marmaris’in bu denli geniş ve insanların içini açacak olan gezilecek yerleri, tatil beldeleri ve manzaralarıyla çok fazla dikkat çektiği ve çok tercih edildiği de bilinmektedir. Tatil yeri olarak tercih edilen Marmaris’te kişilerin deniz sefasını sürmeleri için tercih edebilecekleri birçok plaj ve koy da yer almaktadır. Son derece temiz ve berrak mavi deniziyle tatilcileri kendine bağlayan Marmaris’teki plaj ve koylara yakından bakalım.

Marmaris Plaj ve Koyları

Plajı sevenler, denizden uzak bir yerde tatil yapmak istemeyenler ve koyların eşsiz manzaralarıyla çok değerli vakitler geçirmek isteyenler için Marmaris en ideal, en uygun tercih edilebilecek tatil yerlerinden biridir. Marmaris’te yer alan birbirinden güzel plajlarda denizin tadını çıkarabilir ve neticesinde çok güzel vakitler de geçirebilirsiniz. İşte Marmaris’te yer alan plajlar ve koylar:

İçmeler Plajı

Marmaris’teki en çok bilinen plajlardan biri olan İçmeler Plajı, en çok tercih edilen plajlardan da biridir. Marmaris merkeze 8 kilometre uzaklıkta yer alan İçmeler plajında denizin berraklığı ve mavi, temiz tonları sizleri karşılamaktadır. Plajın içerisinde yer alan tesislerde yeme ve içme ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Ayrıca şezlong ve şemsiyeler için de ekstra ücret ödemenize gerek yok. Girişin ücretsiz olduğu İçmeler plajında insanlar kendilerini çok rahat hisseder ve birçok farklı aktiviteyi de bir arada gerçekleştirerek çok değerli vakitler geçirir. Sizler de Marmaris gezilerinde denize girmeyi istiyor ve plaj keyfini yaşamayı seviyorsanız İçmeler plajını tercih edebilirsiniz.

Turunç Plajı

Mavi ve yeşilin muhteşem uyumunun görüldüğü plajlardan biri olan Turunç plajı da yine Marmaris’te yer alan ve milyonlarca kişinin tatile geldiği dönemlerde tercih ettiği güzel konumlardan bir tanesidir. Marmaris Turunç bölgesinde yer alan bu plan mavi bayraklı denizler arasında yer almaktadır. Dalış için en uygun plajlardan biri olan Turunç plajında ayrıca yemyeşil doğanın da tadını çıkarabilir ve mavi, temiz, berrak denizde dalış, yüzme keyfi de yaşayabilirsiniz.

Turunç plajı Amos Antik Kenti’ne yaklaşık olarak 1 saat uzaklıkta yer almaktadır. Turunç plajında yürüyüş yapanlar kısa bir tarihi gezi de yaparak vaktini çok daha iyi biçimde değerlendirebilir. Doğa yürüyüşü yapmak için tercih edilebilecek en iyi alanlardan biri olan Turunç plajı aile gezisi yapmak isteyenlerin de uğrak yeridir.

Ayrıca plaj içerisinde çeşitli su sporları aktivitelerini de gerçekleştirebilir ve birçok ekipmanı da kiralayabilirsiniz. İztuzu, Dalyan, Çiftlik ve Kumluk plajlarına, koylarına tekne turları ile de ulaşmanız mümkündür.

Kızkumu Plajı

Marmaris gezilerinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken alanlardan biri olan Kızkumu plajı, Marmaris’e 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Plaj, adını Bybassos Kralı’nın kızı için anlatılan hikayeden almaktadır.

Hikayeye göre, korsanların elinden kaçmakta olan kralın kızı, prenses, denize doğru gider. Yüzmeyi bilmeyen kız ceplerinde yer verdiği kumları denize dökerek karşı kıyıya ulaşmak ister. Fakat hem kumlar bitince hem de karanlık çökünce kız olduğu yerde can verir. Bu olayın ardından bu alan Kızkımı olarak adlandırılır.

Denizi oldukça ılık olan Kızkumu plajı, yüzmeye elverişli olan ve girişin de ücretsiz olduğu bir plajdır. Kişiler gerek tek başına gerek arkadaşlarıyla gerekse de aileleriyle birlikte bu alana gelerek çok güzel vakitler geçirebilirler.

Kleopatra Plajı

Marmaris’te adından söz ettiren en önemli plajlar arasında Kleopatra plajı, bir diğer adıyla Kleopatra adası Marmaris merkeze 16 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Berrak suyu, muhteşem doğası ve eşsiz kumuyla Marmaris’te çok önemli bir konum olan Kleopatra plajı, buraya gelen herkes tarafından görülmesi ve gezilmesi yerlerden biridir.

Kleopatra adı, altın rengine sahip özel kumsaldan almıştır. Hikayelere göre ise Kleopatra’nın burada yüzdüğüne inanılmaktadır. Bu alan he yıl binlerce yerli ve yabancı turistler tarafından kuşatılmakta olup, ziyaret edilmektedir.

Bu alanda çeşitli tiyatro alanlarıyla birlikte atletizm festivalleri de düzenlenmektedir. Giriş ücreti 30 TL olan Kleopatra plajına müze kartı olanlar ücretsiz katılım sağlamaktadır.

Uzunyalı Plajı

Marmaris halk plajının bitimiyle devam ettirilen Uzunyalı plajı, 10 kilometre uzunluğuna sahip geniş bir halk plajı görünümündedir. Giriş ücretinin olmadığı bu plajda şemsiye ve şezlong gibi çeşitli hizmetlerden ücret talep edilmektedir. Marmaris merkezden kalkan dolmuşlar, minibüsler ile ulaşım sağlanabilir. Şezlong ve duş fiyatları ise ortalama 25 TL’dir.

Cennet Adası Koyu

Marmaris koyuna yakın bir ada görevi de gören Cennet Adası Koyu, denizinin eşsiz rengine sahip olan koylar arasında yer almaktadır. Dalış için çok fazla tercih edilen Cennet Adası Koyu, ziyaretçilerine eşsiz zamanlar sunmaktadır. Doğa güzelliklerinin yer aldığı Cennet Adası Koyu yerli ve yabancı turistler tarafından fazlasıyla tercih edilmektedir.

Kumlubük Koyu

Marmaris bölgesinde yer alan en güzel koylardan biri olan, Marmaris merkez bölgesine de 24 kilometre uzaklıkta yer alan Kumlubük Koyu, masmavi ve temiz deniz suyuyla adeta gelenlerinin içini mest etmektedir. Kumsalı çakıllarla kaplı olan plajda deniz oldukça temiz ve mavidir. Girişlerin ücretsiz olduğu Kumlubük Koyu’nda denizin tadını doyasıya çıkarabilir ve su sporlarıyla da eğlencenizi çok iyi biçimde yaşayabilirsiniz.

Çiftlik Koyu

Ülkemizin en önemli ve en güzel koylarından biri olan Çiftlik Koyu, Marmaris merkezine yaklaşık olarak 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. M.Ö 1200’lü yıllara dayanan tarihi geçmişiyle günümüze kadar ulaşan bu koyun etrafı da yine tarihi kalıntılarla çevrilidir. İri taneli kumları ve masmavi temiz deniz suyuyla gelenlerin ilgisini fazlasıyla çekmekte olan Çiftlik Koyu, tatilini sessiz ve sakin yapmak isteyenlerin tercih edebileceği en ideal yerlerden biridir. Dalışa oldukça elverişli olan Çiftlik Koyu, yerli ve yabancı turistler tarafından çok fazla tercih edilen, aile gezisi yapacakların da yine tercih etmesi gereken ideal plaj alanlarından biridir.

Bördübet Koyu

Marmaris-Datça yol üzerinde yer alan Gökova Körfezi yönünde gidiliğinde yaklaşık olarak 8 kilometre sonra ulaşılabilen Bördübet Koyu, Marmaris’te yer alan en sakin ve huzurlu koylardan biridir. Doğasını korumaya adayan ve yeşil doğasıyla ziyaretçilerinin göz zevkini artıran Bördübet Koyu’nda camping işletmesi yer almaktadır. 600 metrelik deresi ve 1 kilometre uzunluğundaki plajı ile ziyaretçilerine farklı aktiviteler yapması için fırsatlar sunmaktadır. Tekne veya araçlar ile kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz bu koy orman sessizliği içerisinde huzurlu biçimde zaman geçirmek isteyenler için en ideal noktalardan biridir.

İncekum Plajı

Marmaris bölgesinde Çamlı Köyü yakınlarında yer alan bir koy üzerinde bulunan İncekum Plajı, yine Marmaris’i ziyaret eden binlerce kişinin tercih edeceği bir plaj görünümüne sahiptir. Plajda yer alan şemsiye ve şezlonglardan yararlanmanız için ödemeniz gereken tutar ise sadece 15 TL’dir. İhtiyaçların giderilmesi için çevrede kafe ve restoranlar da mevcuttur. Plaja ulaşım tekneler ya da özel araçlarla birlikte mümkündür.

Yazımızın genelinde bahsettiğimiz üzere Marmaris, ülkemizin tatil yeri olarak en çok tercih edilen alanlarından biri olup aynı zamanda çeşitli plaj ve koylara da sahip olmasıyla birlikte sakin, sessiz ve huzurlu tatil arayışı içinde olanların da en ideal noktalarından biridir. Marmaris bölgesini bir yıl içerisinde milyonlarca yerli ve yabancı turist ziyaret etmekte olup Marmaris bölgesindeki çeşitli tatil yerleri de değerlendirilmektedir. Marmaris’in doğa güzelliklerinin yanı sıra masmavi denizinin sunduğu huzur, sakinlik ve çeşitli eğlence aktivitelerini içerisinde barındırdığı plajlarıyla ön plana çıkan tatil yerleri arasında olduğunu söylemek mümkündür. Buna göre sizler de Marmaris ziyaretlerinizi gerçekleştirirken koylara ve plajlara gitmeniz en iyi aktivitelerden biri olacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar