7 Soruda Villa Kiralama Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

İçinde bulunduğumuz pandemi koşullarını göz önünde bulundurduğumuzda artık dört mevsim faaliyet yürütebilen villa kiralama konsepti son derece popüler bir hale gelmiştir. Üstelik bu seçenek sadece deniz turizmi olarak hizmet ermemektedir. İster yazın ister kışın ister deniz kenarında isterseniz de bir ormanda villa kiralayabiliyor olmanız bu seçeneği daha da cazip kılmaktadır.

Aileniz ya da arkadaş grubunuzla gidebileceğiniz yaz ayları için havuzlu, kış ayları için ise şömineli villalar mevcuttur. Hal böyle olunca insanlar artık müstakil tatil olarak adlandırılan villa turizmini daha çok tercih etmektedir.

Villa kiralamanın cazip yanlarından biri de günlük kiralama seçeneğinin mevcut olmasıdır. Bu seçenek sayesinde sadece bir hafta sonunu bile kiraladığınız villada size özel koşullarda geçirebilirsiniz.  Villa kiralarken sadece günlük kiralama seçeneği yoktur. Haftalık, aylık ve hatta daha uzun sürelerde villa kiralayarak doyumsuz tatilin keyfini çıkarabilirsiniz.  Sizlere bu denli özel ve keyifli tatiller vaat eden villalar nasıl kiralanır şimdi onu inceleyelim.

Kalabalıktan Uzak Lüks Tatil İçin Villa Kiralama Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey

 1)Villa Kiralama Nedir?

Turizm amacıyla son yıllarda son derece popüler bir kavram olan villa kiralama; içerisinde günlük hayatta kullanılabilecek tüm eşyalar bulunan ve ister uzun soluklu isterse de günü birlik olarak villayı kullanmak anlamına geliyor.  Bu hizmeti kullanmak için gerek yurtiçi gerekse de yurtdışında bulunan emlakçı, villa sahibi kişiler ve acenteler ile iletişime geçebilirsiniz.

Villa kiralama sektörü son yıllarda büyük bir atılım gerçekleştirdiğinden ufak çaplı bir araştırma sonucu kiralık villa bulabilirsiniz.  Üstelik bu hizmete sadece yurtiçine yönelik değil yurtdışı için de ulaşabilirsiniz.  Sektörün hızla gelişmesiyle beraber kiralık villa fiyatlarını karşılaştırabileceğiniz internet siteleri de kullanıma sunulmuştur. Bu siteler sayesinde istediğiniz gibi bir villa bulabilir ve hemen rezervasyon yaptırabilirsiniz.

     2) Villa Türleri Nelerdir?

Villanın kelime anlamını incelediğimizde karşımıza ilk olarak Roma İmparatorluğu çıkmaktadır. İmparatorluk zamanında zengin ve asiller tarafından şehirden yüksek bölgelere inşa edilen çok katlı meskenler olarak tanımlanan villanın anlamı buradan gelmektedir.

Tarihin ilerleyen dönemlerinde villa farklı anlamlar kazanmıştır.  Kimi dönemlerde şehirden uzak yerlere konumlandırılan evleri temsil eden villa kelimesi başka dönemlerde mevsimsel evleri tarif etmekteydi.  Yani bazı dönemlerde yazları kullanılan yüksek yerlerde ve yaylalarda yapılan evlere denilen villa bazı dönemlerde de kışları kalınan sıcak evleri temsil etmiştir. Günümüzde ise villa apartmanlardan ayrılarak aile ile yaşanılan müstakil evleri anlam olarak karşılamaktadır.

Turizm amacıyla yapılan villaların sınıflandırılması için mevsim, kullanım amacı vs. gibi kriterler kullanılmaktadır.  Sınıflandırma konusu villalar açısından ele alındığında çok geniş bir yelpaze oluşmaktadır. Bu yelpazenin parçaları ise oda sayısı, havuz olup olmadığı ve içindeki eşyaların durumudur.

Türkiye’nin toplumsal yapısı düşünüldüğünde oldukça çeşitli bir yapının var olduğu görülmektedir. Hal böyle olunca her türden insan ve aileye yönelik villa çeşidinin de olması kaçınılmazdır. Yeni evlenenler için balayı villası, muhafazakâr aileler için kapalı villa ve arkadaş grupları için havuzlu ve eşyalı villalar bulunmaktadır. 

Villaların sınıflandırılmasında kullanılan bir diğer kriter de villanın bulunduğu yerdir.  Deniz kenarı villa, orman villası, butik villa ve yaylada villa bu sınıflandırmanın içindedir. Sizde bulunmaktan en çok keyif aldığınız bölgeye göre villayı internetteki turizm sitelerinden bulabilir ve kiralayabilirsiniz.

İnternetten villa kiralamak için arama yapan kullanıcıların kullandıkları filtreleri incelediğimizde karşımıza çok çeşitli şeyler çıkmaktadır. Bunlardan bazıları havuzlu villa, saunalı villa, geniş balkonlu villa, şömineli villa, eşyalı villa, site tipi villa ve güvenlikli villa seçenekleridir.

 

     3) Kiralık Tatil Villalarının Özellikleri Nelerdir?

Villaları günlük hayatımızda kullandığımız apartman dairelerinden ayıran en temel özellik aileye yani kişiye özel olarak tasarlanmaları ve kurulum alanı olarak geniş bir bölgeye yayılmış olmalarıdır.  Bu bölgenin hemen hemen yarısı villanın kurulumu için iken diğer yarısı ise açık havada zaman geçirebilmek için tasarlanan bahçeler içindir.

Kiralık villa olarak düşünüldüğünde insanların aklına geniş bahçesi ve havuzuyla ön plana çıkan birden fazla katlı yapılar gelmektedir. Yine genel algıya göre villalar denize kıyısı olan yerlerde kıyıya biraz mesafeli ve müstakil olan konutlardır.  Bu özellikleri dolayısıyla villalar şehir gürültüsünden sıkılan ve sakin bir şekilde kafa dinlemek ve tatil yapmak isteyenler için muhteşem bir ortam oluşturmaktadır.

Kiralık tatil villalarının bir diğer özelliği de göze hitap etmeleridir. Yani bu villalar genel anlamda oldukça şık ve modern bir mimariye sahiptirler. Buna ek olarak gerek bahçesi gerekse de içerisinde kullanılan malzemelerin nitelikleri dolayısıyla bir bütün oluşturmaktadır. Bu sayede kiralık villa arayan kişilere konforun yanında şıklığı da vaat etmektedirler.

     4) Villa Kiralanabilecek Tatil Beldeleri Hangileri?

Ülkemiz matematik konumu nedeniyle 4 mevsimin belirgin olarak yaşandığı bir ülkedir. Bu özellik dolayısıyla ülkemizde her mevsim kullanılabilen villalar üretilmiştir. Ancak kiralık villa olarak düşündüğümüzde karşımıza daha çok yazlık villalar çıkmaktadır. Bu açıdan villalar daha çok ege ve akdeniz bölgesinde daha çok rağbet görmektedir.

Doğa ile iç içe olmayı sevenler için de villa tipleri mevcuttur. Özellikle karadeniz bölgesinde ormanların içinde ve yaylalarda oldukça şık ve güzel kiralık villalar mevcuttur.  Bu noktada karşımıza popüler iller ve ilçeler çıkmaktadır. Orman villaları olarak bakıldığında Karabük, Safranbolu, Rize ve Giresun yerleşimleri oldukça öne çıkmaktadır.

Yaz turizmi açısından konuyu ele aldığımızda ise karşımıza Kaş, Fethiye ve Alanya çıkmaktadır. Tabii bu beldeler Akdeniz bölgesindedir. Yaz turizmi için Ege ve Marmara bölgesinde de beldeler mevcuttur. Ege’de Didim, Hisarönü ve Seferihisar karşımıza çıkmaktadır.  Marmara’da yazlık ve kiralık villaların bulunduğu güzide bölgelerimizden biridir. Ayvalık, Armutlu ve Mudanya Marmara’daki kiralık villa mekânlarıdır.

     5) Yurt Dışında Villa Kiralamak İçin Nereleri Tercih Etmeli?

Kiralık villaların popülaritesi sadece yurtiçi villalara karşı değiş yurtdışı villalara da giderek artmaktadır.  Bu açıdan bakıldığında özellikle Avrupa’da birçok ülke ve bölge villalarıyla ün salmaya başlamıştır.  Özellikle İsviçre ve Fransa’da yer alan Alp dağları çevresinde bu faaliyetler değer kazanmıştır. Buralarda kiralanan villalar genellikle kış turizmi adına kiralanmaktadır. Yaz turizmi açısından kiralık villalar ise Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde mevcuttur. Özellikle İtalya, İspanya ve Yunanistan da yazlık turizm açısında kiralık villaları popüler olan yerlerdir.

     6) Villa Kiralarken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Boş vaktinizi keyiflendirmek ve tatil yapmak amacıyla bir villa kiralamayı düşünüyorsanız bunu yapmadan önce dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır.  Bunlardan ilki nasıl bir villa istediğinizi önceden belirlemenizdir. Yani kiralayacağınız villa mütevazı bir villa mı olacak yoksa çok lüks bir villa mı olacak bunu önceden belirlemeniz gerekmektedir. Bu durum bütçenizle de doğrudan alakalıdır.

Villa kiralarken dikkat etmeniz gereken bir başka husus da villayı kimden kiraladığınızdır. Bu durum da bütçeniz açısından oldukça önemlidir. Çünkü emlakçı ya da aracı acente aracılığı ile villa kiralarsanız onlara da komisyon ödemek zorunda kalacaksınız. Sahibinde n villa kiralarsanız direkt olarak villanın ücretini ödeyecek ve ekstra bir maliyete katlanmayacaksınız.

Pandemi koşullarını göz önüne aldığımızda villa kiralarken dikkat etmeniz gereken konulardan belki de en önemlisi hijyen ve temizliktir. Kiralayacağınız villa sizden önce kullanılmışsa bu villanın dezenfekte edilmiş olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

     7) Ortalama Villa Kiralama Fiyatları Nasıl?

Villa kiralama ücretleri hakkında ortalama bir fiyat belirtmek birçok nedenden ötürü oldukça zordur. Villanın bulunduğu konum, içerisindeki eşyalar, havuzlu olup olmaması ve daha birçok nedenden ötürü ortalama bir fiyat belirtmek oldukça güçleşmektedir.  Ancak villa fiyatlarıyla ilgili size birkaç tüyo verebiliriz. Bunlardan ilki erken rezervasyondur. Bu avantajdan yararlanarak villanın kiralama ücretinde yaklaşık olarak %25 gibi bir indirim elde edebilirsiniz.  Ayrıca kiralık villa ararken elektrik ve su faturasının kiraya dahil olduğu yerleri de tercih etmek faydanıza olacaktır.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir