Bodrum Plajları ve Koyları

Ülkemizin en önemli ve en çok tercih edilen tatil yerlerinden biri olan Bodrum’da gezilecek çeşitli plaj ve koylar da yer almaktadır. Özellikle de sıcak yaz günlerinde kişilerin yaşamış oldukları yorgunluğu gidermesi, vücudunu ve zihnini dinlendirmesi adına plaj sahillerinde yürüyüşler yapması en önemli olaylardan biridir. Bodrum tatiline gelen yerli ve yabancı turistlerin zamanlarını en iyi değerlendirmeleri adına tercih edecekleri plaj ve koy gezileri yorgunluğun atılması adına da önemli tercihlerden biridir. Aynı zamanda kendinizi evinizde hissedeceğiniz bir villa kiralamak isterseniz Bodrum Kiralık Villalar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İşte Bodrum’da gezilip görülecek plajlar ve koylar şu şekildedir:

Yalıkavak Halk Plajı

Bodrum’da kuzey tarafta yer alan Yalıkavak Halk Plajı sık rüzgar alınan yerlerden biri olduğundan dolayı rüzgar sörfü ve yelken aktiviteleri için oldukça uygun bir alandır. Bu sporların yapılması için uygun merkezler bulunmakla birlikte yat limanı da yer almaktadır.

200 metre uzunluk ve 5 metre genişliğe sahip olan Yalıkavak Plajı çevresinde kişileri barınacağı oteller ve işletmelerin yönetiminde olduğu çeşitli plajlar da yer almaktadır. Halk plajında kumsalın keyfini çıkaran kişiler akşam saatlerinde çevredeki restoranlarda yemek de yiyerek günü verimli biçimde tamamlayabilir.

Yalıkavak halk plajının denizi oldukça berrak ve temiz bir görüntüye sahiptir. Çok sıcak bodrum günlerinde dahi suyun sıcaklığı fazlasıyla serindir. Tatlı biçimde esen rüzgarı dinlemek ve zihnini dağıtmak isteyenler için en ideal yerlerden biridir.

Rüzgarın çok fazla olmasından sebep genellikle dalgalı denize sahip olan bu planda cankurtaran hizmeti de sağlanmaktadır. Plajın temizlik ve bakım işleri ise yetkililer tarafından sağlanmakta olup sürekli temiz bir alan oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Giriş ücretinin bulunmadığı halk plajı havalimanına 45 kilometre, şehir merkezine ise 1 kilometre uzaklıkta yer alır. Toplu taşıma araçları ve özel araçlarla birlikte kolaylıkla ulaşım sağlanabilir.

Karaincir Plajı

Bodrum’da yer alan plajlardan en soğuk olanlardan biri olan Karaincir plajı deniz sıcaklığının buz gibi olduğu yerlerden biridir. Havanın çok sıcak olduğu dönemlerde bile buz gibi soğukluğa sahip deniz suyu sizi karşılamaktadır.

Temiz ve berrak görüntüye sahip olan Karaincir plajının diğer Bodrum plajlarından da temizlik bakımından herhangi bir farkı yoktur. Sahil ve deniz suyunun çok temiz olduğu plajlardan biridir. Özel işletmeler tarafından işletildikleri için de temizliğe çok fazla dikkat edilmektedir.

Ortalama 40 ile 50 lira olan giriş ücretine şemsiye ve şezlong fiyatları da dahildir. Bununla birlikte ödenen ücret yiyecek ve içecek olarak geri alınır.

Bodrum merkezden özel araç ile yaklaşık yarım saatlik yolculuk yaparak bu plaja ulaşım sağlanabilir. Toplu taşıma ile gelmek isteyen kişiler ise 45-50 dakika yolculuk yaparak yine bu plaja ulaşım sağlayabilir.

Torba Sahili

Rüzgara açık bir konumda yer alan Torba sahili zaman zaman dalgalı bir görünüme de sahiptir. Bu dalgalar sebebiyle deniz akşama doğru bulanık bir hal de alabilir. Ancak rüzgarsız günlerde temiz ve berrak bir deniz görüntüsü de sunmaktadır.

Sahil ve deniz tabanı tamamen kumsallıktan oluşmaktadır. Çocuklarıyla gelen aileler bu alanda kendilerini çok rahat hissedebilecekleri gibi yeni yüzmeye başlayan kişiler için de avantajlıdır. Suyun sıcaklığı ise ne çok sıcak ne de çok soğuktur. Ilık bir sıcaklığa sahip olan deniz suyu herkes tarafından tercih edilebilecek türdendir.

Sahil kısmında belediyeye ait küçük işletme yer almaktadır. Fiyatlar ise genel olarak plajdaki işletmeye göre oldukça uygundur. Atıştırmalık ve aperatif yiyecekler ile günü kolaylıkla geçirebilirsiniz.

Giriş ücreti bulunmayan Torba sahiline aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Belediye kontrolünde olduğu için de sürekli olarak temizliği yapılan bu plaj herkes tarafından tercih edilebilir ve memnun kalınabilir.

Gümüşlük Halk Plajı

120 metre uzunluk ve 10 metre genişliğe sahip olan Gümüşlük halk plajı batı taraftan esen rüzgarlara karşı korunaksız bir yapıdadır. Bundan dolayı ise dalgalı bir denize sahiptir. Bundan ötürü buraya ailesiyle ve özellikle çocuklarıyla yüzmeye gelen kişilerin oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Çok rüzgar aldığı ve dalgalı bir denize de sahip olduğu için plajı çok fazla kişi tercih etmemekte ve genellikle sessizlik de hakimdir.

Plajdan yürüyerek gidilebilen Tavşan Adası manzarası da yine insanın gözüne hoş gelen ince detaylardan biridir. Deniz tabanı ve sahilin kumla kaplı olduğunu da söylemek gerek. Plaj oldukça bakımlı ve temiz bir görüntüye sahiptir. Deniz suyu ise oldukça ılıktır.

Plaj içerisinde kişiler ihtiyaçlarını giderebilecek çeşitli kafetaryalardan yararlanabilir. Duş ve soyunma kabinlerinin de yer olduğu bu plajda ekstra ücret ödemeden ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Giriş ücreti de bulunmayan plaja aracıyla gelmek isteyenler ilk olarak Bordum merkezden Gümüşlük alanına gelmelidir. Bu alana geldikten sonra da tabelalar eşliğinde plaja ulaşmak oldukça kolaydır.

Toplu taşıma ile gelmek isteyenler ise Bodrum merkez bölgesinden yaklaşık 30 ile 35 dakika arasında bölgeye ulaşım sağlayabilir.

Bitez Plajı

Bodrum plajları arasında en yoğun olan plajlardan biri olan Bitez Plajına kişilerin daha çok Mayıs ile Eylül aylarında gitmeleri daha faydalıdır. Temmuz ve Ağustos aylarında plaj yoğunluğu oldukça fazladır. Özellikle sessizliği ve sakinliği seven kişilerin bu aylarda Bitez plajına gitmeleri en yanlış tercihlerden biri olacaktır.

Kuzey rüzgarlarının uğramadığı bu alanda deniz dalgasız bir görüntüye sahiptir. Temiz ve sakin deniz görüntüsüyle kişiler yüzme aktivitelerini en rahat biçimde gerçekleştirebilir. Su seviyesi yavaşça derinleşen bu plajda su diğer plajlara göre de oldukça ılıktır. Suyun bu özelliklerinden dolayı ailesiyle ilk defa yüzmeye gelen kişiler için oldukça ideal bir alan olduğunu söylemek yanlış olmaz. Deniz tabanı ve plaj alanı ince kumlarla çevrili olan bu plajda mandalina ve portakal bahçelerinin süslediği alanların manzarası da bir hayli fazladır.

Oldukça uzun bir yürüyüş yoluna da sahip olan bu plajda kişiler kafalarını dinlemek ve yanındaki kişilerle daha iyi sohbetler etmek için bu yürüyüş yolunu kullanabilir.

Giriş ücreti bulunmayan bu plaj içerisindeki birçok farklı işletme şezlong ve şemsiye ücreti almaktadır.

Bodrum merkezden buraya araçlarla ve toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla gelinebilir.

Aspat Koyu

Muhteşem bir doğa manzarasına sahip olan Aspat koyu doğa ile iç içe olan bir yerde konumlandırılmıştır. Koy içerisinde tek bir işletme yer almaktadır. Giriş ücretli olduğundan dolayı çok fazla kalabalık olmayan bu alanda kişiler sessizliğin keyfini çıkarmakta ve kafalarını en iyi biçimde dinlemektedir.

Sezon ortasında, bayram tatillerinde ya da kişiler işten izin aldıkları günlerde dahi çok kalabalık olan plaj yerlerinin aksine rahatça denize girebilecekleri bir alanla karşı karşıyadır.

Plaj kısmı ve deniz tabanı kumlu olan bu alanda yüzme eyleminin keyfi bile çok derinden yaşanabilir. Suyu oldukça serin olan bu alandaki sahile şezlonglar kurulabilir, palmiye ağaçlarının gölgesinde kafanızı dinleyebilir, hatta kitap bile okuyabilirsiniz.

Deniz seviyesinin yavaşça derinleştiğini söylemek mümkündür. Bundan ötürü yüzmeye yeni başlayan çocuklu aileler için oldukça ideal bir alandır. Mavinin güzel tonlarından birine sahip olan deniz oldukça temiz ve berrak bir görüntüye de sahiptir.

Aspat koyuna girişlerde 40 – 50 TL ücret alınmaktadır. Bu ücrete şezlong ve şemsiye fiyatları da dahildir.

Aspat koyuna gelmek isteyenler özel araçlarıyla ve Bodrum otogardan kalkan minibüsler ile buraya ulaşım sağlayabilir.

Bardakçı Koyu

Bodrum merkez noktasına ortalama 1 kilometre uzaklıkta yer alan Bardakçı Koyuna yürüyerek 10 15 dakika arasında ulaşılabilir. Koy içerisindeki en büyük dezavantaj ise halk plajının olmamasıdır. Bu alanda işletme ve otellere ait plajları tercih ederek denize girme şansınız bulunmaktadır.

Sahil şeridi çok büyük olmamakla birlikte giriş ücreti olduğu için de çok kalabalık bir alan görüntüsü de vermez. Koy olmasından ötürü deniz oldukça sakin, sessiz ve dalgasızdır. Mayıs ve Eylül aylarında çok temiz olan deniz, kalabalık tatil sezonlarında bulanıklaşabiliyor.

Giriş ücreti işletmelere göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 40 ile 50 TL arasındadır. İşletmelere göre bu fiyatlar şezlong ve şemsiyeye dahil olabiliyorken bazı işletmelerde bu sistem geçerli değildir.

Ortakent Halk Plajı

Akvaryumu andıran berrak ve temiz deniz suyuyla buraya gelenlerin dikkatini çok fazla çeken Ortakent halk plajının deniz tabanı ve sahili kumlarla kaplıdır. Zaman zaman çakıl alanlar olsa da bunlar zarar verecek cinsten değildir.

Ilık bir deniz suyuna sahip bu plajda denizden çıkınca kendinizi güneşin sıcaklığına verebilirsiniz. Kıyıdan yaklaşık olarak 6 7 metre sığ suya sahip olan deniz yavaş yavaş derinleşmektedir.

Mavi bayrak almaya hak kazanan bu plaj bu özelliğinden dolayı çok fazla tercih edilmektedir. Giriş ücretinin olmadığı bu plajdaki şezlong ve şemsiyelerin hepsi de belediyeye aittir.

Özel araç ve minibüs ile Bodrum merkezden kolaylıkla ulaşım sağlanabilen bir halk plajıdır.

Peksimet Plajı

Peksimet plajı da tıpkı diğer Bodrum plajları gibi oldukça temiz ve berrak bir görüntüye sahiptir. Herhangi bir tesise sahip olmayan bu halk plajı doğal güzelliğini koruyan nadir plajlardan biridir.

Denizin çoğu zaman sakin olduğunu söylemek mümkündür. Rüzgarlı havalarda hafif dalgalı bir görünüme gelebilen denizin suyunun sıcaklığı ise yıl içerisinde 6-7 ay ılıktır.

Suyun seviyesi ise 5-6 metre sonra insan boyunun üstüne çıkmaktadır. Çocuklu ailelerin bu sınırlara kadar yüzme eylemlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Halk plajı özelliği olmasına rağmen herhangi bir tesisi bulunmayan bu alanın çevresinde sadece bir iki tane lokanta yer almaktadır. Giriş ücretinin bulunmadığı bu halk plajına minibüsler sürekli olarak sefer düzenlemektedir.

Kargıcak Koyu

Kargıcak koyunun en büyük özelliklerinden biri el değmemiş doğal güzelliklere sahip olmasıdır. İnsanları büyüleyen güzelliği karşısında etkilenmemek de elde değildir. Nitekim turkuaz rengine sahip deniz temizlik ve berraklığıyla tıpkı bir akvaryum edası görünümü vardır. Mavi ve yeşilin en güzel tonlarının yer aldığı bu alanda manzaraya eşlik etmek isteyen kişiler güzelliğin tadını fazlasıyla çıkarabilir.

Kargıcak koyu plajı iri taneli kumlarla kaplıdır. Çakıla benzeyen bu kumlar rahatsız edici olabilir. Bu sebeple deniz ayakkabılarının temin edilmesi en iyi yöntemlerden biri olacaktır.

Koy içerisinde herhangi bir duş, tuvalet, büfe, kafe ve buna benzer hiçbir alan yer almamaktadır. Doğa ile iç içe olan, sessiz ve sakin bir ortamda kafa dinlemek isteyenlerin en ideal tercihlerinden biridir. Giriş ücreti bulunmamaktadır.

Gündoğan Halk Plajı

Mavi bayrağa sahip olan bir başka plaj ise Gündoğan halk plajıdır. Halk plajı özelliğini de gösteren bu alan 300 metre uzunluk ve 10 metre genişliğe sahiptir. İçerisinde yer alan işletmelerde duş ve soyunma kabinleri ücretsiz olarak sizlere hizmet olarak sunulmaktadır.

Oldukça temiz ve berrak bir görünüme sahip olan masmavi denizi ile birlikte doğal yapısıyla da göz kamaştıran bu halk plajında çok fazla rüzgar da esmez. Bundan dolayı deniz oldukça sakin, dalgasız ve sessizdir.

Deniz suyu sıcaklığı ise serin olmakla birlikte kızgın kumlar üzerinden serin denize atlamak isteyen kişilerin tercih edeceği en ideal yerlerden biridir. Su seviyesi bir anda artmayan, yavaş yavaş artmakta olan bu denize ailesini alıp gelenlerin sayısı da bir hayli fazladır. Giriş ücretinin olmadığı bu halk plajına kişiler Bodrum merkezden özel araçlarıyla ve toplu taşıma araçlarıyla birlikte ulaşabilir.

Mazı Köyü Sahili

Mazı köyü sahili, çok güzel iki koya sahip bir alandır. Bu koylar kapsamınca denize girebileceğiniz gibi köyün sahilinde de gezintiye çıkabilirsiniz.

Sahil ve deniz tabanı taşlıktan oluşmaktadır. Deniz ayakkabınızı yanına alırsanız daha da rahat edebileceğiniz bu alanda deniz seviyesi yavaş yavaş yükselmektedir.

Deniz oldukça temiz ve berrak bir görünüme sahiptir. Bununla birlikte çocuklu ailelerin yüzerken daha dikkatli olmasında yarar vardır. Yapı içerisinde herhangi bir tesis bulunmamakla birlikte yürüme mesafesinde ihtiyaçların karşılanabilmesi için marketler yer almaktadır. Giriş ücreti bulunmamaktadır.

Bodrum tatiline gelen kişilerin özellikle yaz aylarında anın tadını daha iyi çıkarabilmeleri için tercih edecekleri aktivitelerden biri de plaj ve koyları gezmektir. Plajlara ve koylara giderek verimli vakit geçirmek isteyen kişiler böylelikle kendilerini daha iyi hissedecek olup yine kendilerini denizin mavi tonuna ve doğanın yeşilliğine bırakacaktır. Sizler de tarzınıza uygun olan plajlara giderek vaktinizi daha iyi değerlendirebilirsiniz. Lütfen güncel hava durumunu kontrol etmeyide unutmayın https://mgm.gov.tr/tahmin/il-ve-ilceler.aspx?il=Mugla&ilce=BODRUM

Bodrumda 4 yatak odali deniz manzarali Villa Mykonos incelemek icin tiklayin.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir