Çiftçilik Yaparak Nasıl Para Kazanılır

2020 çiftçilik belgesi nasıl alınır?

Köyde yaşamak her ne kadar cazip olsa da buralarda gelir elde etmek için çiftçilik yapmak gerekir. Giderek azalan çiftçilikten para kazanmak için de profesyonel olmak şarttır. Az iş, az masraf ve yüksek verim ile daha fazla gelir elde etmek mümkündür.

Çiftçilik yapmak istiyorum diyenler için en önemli sorun imkanlardır. Gidecek bir köyü, ekecek bir tarlası, bir köy evi olan herkes çiftçilik yapabilir. Siz de bu şartlardan birini sağlıyorsanız ikinci aşama finans kaynağıdır. Eğer birikmişiniz varsa yatırım için ayırabilirsiniz. Yoksa bile KOSGEB gibi girişimler ya da krediler ile işe başlayabilirsiniz.

Büyük veya Küçükbaş Hayvancılık

Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık Çalıştayları

Çiftçilik ve hayvancılık birbirini tamamlayan 2 unsurdur. Çünkü çiftçinin ektiği ürünlerden aynı zamanda havyan yemini temin etmesi de mümkündür. Hayvanlar doğada besili olarak gezebilir, etinden sütünden gelir elde edilir. Çiftçilik yapan kişiler sadece artım değil hayvancılık da yapmalıdır. Hayvancılık içinse 3-5 hayvandan ziyade en az 50-100 hayvan gibi çok sayıda hayvan bakımı üstlenilmelidir. Çünkü az sayıdaki hayvan sadece ev giderlerine katkıda bulunur ancak ticari kazanç sağlamaz. Bu nedenle büyük ya da küçükbaş hayvancılık ya da tavukçuluk yapılabilir.

Çiftçilik zor mu diyenler için elbette ki zorlukları vardır. Her gün aynı işleri aynı rutinle takip etmek gerekir. En zor kısmı ise tatil olmamasıdır. Tarlanızı ya da hayvanlarınızı bırakarak tatile çıkmak ya da bir akrabanızı ziyaret etmek mümkün değildir.

Organik Ürünler

Türkiye'de ve dünyada organik tarım – Yeşilist | Herkes için yeşil

Son yıllarda organik ürünler oldukça popülerdir. Her şeyin organik olanı 3-4 kat fazla fiyata satılır. Çiftçilik yapanlar da bu piyasadan payını almalıdır. Çiftçilik yaparak para kazanmak isteyenler organik ürünlerle az ürün satıp çok kar elde edecektir.

Organik et, süt, yumurta için gereken alt yapı hazırlanırsa yüksek kar elde edilecektir. Bunun için sağlık bakanlığı tarafından belirlenen bazı şartları sağlamak gerekir. Sonrasında ürünler için sertifikalar alınacak ve yasaya uygun şekilde satışlar yapılabilecektir.

Satış Yöntemini Belirleyin

Çiftçilikten elde edilen ürünleri toplu olarak satışa sunmak yerine perakende olarak satışa sunmak daha fazla kar sağlar. Eğer büyük bir çitçiyseniz ve çok sayıda ürün kaldırıyorsanız toptan satış daha kolay ve hızlıdır. Ancak az sayıda ürün üretiyorsanız perakende olarak satmanız halinde daha fazla kar sağlarsınız.

Getirisi Yüksek Tarım Ürünleri

Sebze ve meyve yetiştiriciliği kırsal kesimde yaşayan herkes için sıradan bir uygulamadır. Oranın iklimine uygun ürünler yetiştirilir. Ancak bunun yerine ticari ürünlere yönelmek gerekir. Çünkü bunların getirisi oldukça yüksektir.

Ülkemizde şu an ceviz bahçesi, badem bahçesi ve trüf mantarı bahçesi gibi ürünlerin yetiştiriciliği desteklenmektedir. Ayrıca dut bahçesi ve ipek böceği yetiştiriciliği birlikte desteklenmektedir. Bu ürünler ülkemizde ihtiyaç olan ve pazarlama sorunu olmayan ürünlerdir. Bunların yetiştirilmesi halinde alıcısı hazır olacaktır. Getirisi yüksek tarım ürünleri arayanlar bu seçenekleri değerlendirmelidir.

Mantar ya da ipek böceği yetiştiriciliği için gereken ekipmanlar oldukça azdır. 10-20 metrekarelik bir alana yapılacak olan dikey tesis ile oldukça yüksek kapasite yakalanacaktır. Bu ürünler nemli ve karanlık ortamı sevdiği için tek bir oda, bodrum ya da garaj gibi bir yer bile yeterlidir. Ticari tarım ürünü arayanlar bu ürünlerin yetiştiriciliği konusunda eğitim alabilir.

Desteklenen Hayvancılık Modelleri

Kovid-19 nedeniyle küçük kapasiteli hayvancılık işletmelerine yem desteği verilecek Gündem Haberi | GÜNEŞ

Günümüzde büyükbaş küçükbaş hayvancılık her çiftçinin yaptığı işlerdendir. Ancak arıcılık, kaz kümesi ve hindi kümesi gibi havyancılık modelleri son dönemde ihtiyaçtır ve desteklenir. Çitçilikten para kazanmak isteyenler bir kümes projesi ile yeni başlangıçlar yapabilir.

 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir