Girişimcilikte En Çok Karşılaşılan Zorluklar

Girişimcilerin Karşılaştığı Zorluklar Nelerdir? – Kobi Vadisi

Pek çok insan hayalindeki işi hayata geçirmek için girişimcilik yapar ve ilk adımı atar. Ancak bu yolun zorluklarla ve risklerle dolu olduğu unutulmamalıdır. Her sektörde her işte zorluklar farklı şekilde kendisini gösterse bazı sorunlar ortaktır.

Girişimcilikteki Temel Sorunlar

Girişimcilik fikirleri mutlaka insanların hayatını kolaylaştıracak ürün ya da hizmetler şeklinde olmalıdır. Eğer ideal olan işi seçerseniz süreç çok daha kolay ilerleyecektir. İlk adımı atmadan önce mutlaka fikrinizin geleceğini düşünün ve tartışın. Uzun vadede getirisini, beklenen ilgiyi talebi hesaplayın. Çünkü yanlış fikir bir yerde tıkanacaktır.

Girişimcilikte karşılaşılan sorunlar denilince ilk olarak finansman sorunu ortaya çıkar. Eğer yatırım için bütçeniz yoksa fikrinizi destekleyecek yatırımcılar bulmak şarttır. Bunun için sponsor bulma, fikri satma ya da KOSGEB gibi finansmanlarla ihtiyacınız olan finansmanı bulabilirsiniz. Girişimcilikte en çok karşılaşılan zorluklar KOSGEB kredisi ile büyük ölçüde çözülse de krediyi almak için sağlam bir fikrin iz olmalıdır.

Girişimci olarak başarılı olmak için iyi bir pazarlama ve sabit müşteriler şarttır. Önce küçük bir kitle ile başlasanız da reklamlarla bu kitleyi arttırmalısınız. Memnuniyetin yeni müşteri bulmak için önemli olduğunu unutmayın ve her zaman en iyisini sunun.

Fikir size ait olsa da bu fikri pazarlarken bir ekip olacak ve yeni insanlar çalıştıracaksınız. Sizin işinizi sahiplenecek ve işini iyi yapan insanlarla çalışmaya gayret edin. Çünkü bu kişileri uzun vade için işe alıyorsunuz. Eğer verimli olurlarsa sizi ve işinizi en iyi şekilde temsil ederek katkıda bulunacaktır. Bu yüzden işe alımlarda uzun vadeli düşünün ve iyi bir takım kurun.

Türkiye’de Girişimciliğin Sorunları

Kadın girişimcilerin iş hayatında karşılaştıkları zorluklar | IdeaSoft  E-ticaret Blog

Yeni bir işe girişen kişi ilk olarak kendisi ilgili bazı endişeler yaşayabilir. Özellikle bu işte başarılı olup olamayacağı sorusu aklını çokça meşgul edecektir. Ancak bu durum performansı ve atılacak adımları etkilememelidir. Planlanan süreç aksatılmadan hayata geçirilmelidir. Panik olmadan sorunlar bir bir halledilmelidir. Sorumluluklar ağır gelse de ulaşılacak olan hedef düşünülerek kendisini motive etmek gerekir.

Girişimcinin karşılaştığı sorunlar sadece kendisinden kaynaklanmaz. İçten gelen sorunları çözmek daha kolay olsa da dıştan sorunlarla karşılaşılmaya devam edilecektir. Beklenen yatırım ya da desteğin gelmemesi, bütçenin planlandığı gibi yetmemesi, öngörülemeyen sorunlar nedeniyle işin uzaması ya da aksaması, bu süreçte size destek olmasını beklediğiniz personeller gibi kişilerin hayal kırıklığına uğratması ve daha pek çok sorun eşlik edecektir.

Girişimcilik sürecinin aşamaları ilerledikçe karşılaşılan sorunlar da artacak ve değişecektir. Sorunların hepsini birden çözmeye çalışmayın, zamana yayın. Bir sonraki adımı atmak için hangi sorunun hallolması gerekiyorsa onu öncelikli olarak çözün. Acele etmeyin ve sırayla adım adım ilerleyin.

Türkiye’de girişimciliğin sorunları biraz daha çok olabilir. Ancak girişimcinin az olduğunu unutmayın ve elde edeceğiniz başarının büyüklüğünü düşünerek kendinizi motive edin. Kendi işinizin patronu olmak avantajlı bir durumdur. Ancak alanınızda bir ilki yapmak ya da ülkede bir ilki yapmak gibi daha pek çok başarı da girişimciler tarafından elde edilmektedir.

Girişimcilikte Doğru Bilinen Yanlışlar

Girişimci olan kişiler için pembe bir rüya başlar ve her şey toz pembe görünür. Ancak süreç hiç de böyle ilerlemez ve sürekli batıp çıkacağınız zorlu bir sürece girersiniz. Kısa sürede başarı elde edeceğinizi düşünürsünüz ancak süreç sandığınızdan daha uzundur.

Yeni bir fikir bulmuş olan girişimci kendisini bir yandan da çok zeki ve yaratıcı görebilir. Ya da kendi işini kurmuş olmanın verdiği kendini beğenmişliğe kapılabilir. Tüm bu sorunlar girişimcilik motivasyonları ile çözülebilir.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir