Tarımsal Yatırım Teşvikleri

Yatırım Teşvikleri | Sarayönü Tarımsal Danışmanlık

2020 yılı itibari ile devlet Tarımsal Yatırım Teşvikleri adı altında tarımsal desteklere ödeme yapıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiriye göre tarım ve hayvancılık ve aynı zamanda çiftçi üretimini desteklemek çalışmaları kapsamında 374 milyon TL destekleme ödemesi yapılacağını bildirdi. 5 Haziran 2020 tarihinde ilk ödemeler yapılmaya başlandı.

49.946 çiftçiye Fark Ödemesi yaratılarak, Yağlı Tohumlar desteği adı altında çiftçiye 340 Milyon TL, Hayvancılık Destekleri içeriğinde, Hayvan Hastalıkları Desteği adı altında 1.131 hayvan üreticisine 27 Milyon TL,

Hayvan Genetik Kaynaklarının Yerinde Korunması Projesi desteği içeriğinde 468 çiftçiye 3,6 Milyon TL, olarak toplam Tarım yatırım Teşviki adı altında 374 Milyon TL destekleme ödeme çiftçilerimizin hesaplarına ödenmeye başlandı.

2020 yılında tarım ve hayvancılık destekleme ödemeleri kapsamı arasına giren çiftçiler, yem desteği almaya devam ediyor.  Tarım ve Ormancılık bakanlığı tarafından 2020 yılı yem desteği miktarları yayınlandı. Yayınlanan bilgiye göre göre;

Büyükbaş ve Küçükbaş Yem Desteği Nelerdir?

65 TL. Yem Desteği Şartları ve Başvuruları 2020 - Güncel Ajans

Tarım ve Orman Bakanlığı, bakanlık görevini üstlenen Bekir Pakdemirli tarafından, Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığa yem desteği miktarını açıkladı. Açıklanan bilgilere göre Büyükbaş hayvan yem desteği, hayvan başına 65 TL, küçükbaş hayvan yem desteği ise hayvan başına 6,5 TL oldu.

Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan üretim İşletmeleri 2020 yılı Yem Desteğine yönelik karar resmi gazetede yayınlanarak ilan edildi şu anda yürürlüğe girdi.

Buna göre;

20 adet hayvana kadar (20 dahil), büyükbaş hayvan yetiştiricisi olan herkese hayvan başına 65 TL ödeme yapılacak.
50 adet hayvana kadar (50 dahil), küçükbaş hayvan yetiştiricisi olan herkese hayvan başına 6,5 TL ödeme yapılacak.

Çiftçilere Yapılacak Güncel Destekler Nelerdir?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli çiftçilere iyi haberler vermeye devam ederek, 2020 yılında destekleme paketlerini açıklamıştı. Destekleme paketlerinin içerisinde Mazot Gübre Desteği, Anaç Koyun Keçi Desteği, Hububat Baklagiller Desteği, Tane Mısır Desteği, Hayvan Hastalık Tazminatı Desteği olarak yer almakta. 27 Mart 2020 de Ziraat bankası aracılığı ile ödenmeye başladı.

Bunların dışında çiftçi ve üreticilere yıl içerisinde 1 milyar 881 milyonluk tarımsal destekleme paketi sağlandı. 27 Mart 2020 tarihinde ödemeler yatırılmaya başlandı.

Bunlar;

Mazot gübre desteği olarak 1,145 milyar TL

Anaç Koyun Keçi desteği olarak 580 milyon

Hububat-Baklagil Desteği olarak 120 milyon TL

Dane Mısır Desteği olarak 20 milyon TL 

Hayvan Hastalık Tazminatı desteği olarak 16,2 milyon TL

Tiftik Keçilerine ilave desteği olarak 226 bin TL

Sertifikalı Tohum ve Fidan Üretim yapana 6,8 milyon TL 

E- Çiftçi uygulaması nedir?

e-Çiftçi sistemi devrede - Takvim

E-Çiftçi uygulaması ile tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz için hazırlanmış portal. Uygulamada; her ortamdan erişim sağlayabilir, arazilerinizi harita üzerinde görebilir, tüm bilgilerin tek çatı altında toplandığı, kendinize ait raporla edinebilir, tüm üretim bilgilerinizin yer aldığı ve ürün bilgilerine ulaşmalarını sağlıyor.

Devlet Tarım Teşvik Şartları Nelerdir?

Devletin vermiş olduğu tarım teşviklerinden yararlanmak için belli şartlar gerekmekte. Bunlar;

Türk vatandaşı olmak

Sosyal güvencesinin olmaması

Başvuruda bulunan çiftçinin eşinin de sigortalı olarak çalışmaması

Aynı konu için daha önce teşvik başvurusunda bulunulmuş olmaması

Vergi mükellefi yani esnaf olmamak

Tüm bu bilgiler dahilinde Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmuş olmak.

Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olabilmek için Tarım ve Orman İl İlçe Müdürlükleri’ne direk başvuru yapmadan, E-Devlet üzerinden de başvurular yapılabilir. Başvurular yapılırken istenilen bilgilerin doğru ve eksiksiz girilmesi onaylanma talebinizi doğrudan etkiler.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir