Turizm Yatırım Belgesi Nasıl Alınır?

Turizm – Otel Yatırımlarında Yatırım Teşvik Belgesi Sistemi – Lore  Danışmanlık

Turizm yatırım belgesi yatırım ve turizm için açılan turizm tesislerine verilen belgedir. Bu belge ilk belge niteliği taşıdığı için tesis açanların ilk olarak bu belgeyi alması gerekir. Bu belgenin verilmesi kararı değerlendirme kurulu tarafından verilir. Yapılan yatırımın sonunda ya da işletmenin yapılarak teslim edilmesinde alınması gerekir.Çeşitli belgelerle birlikte ilgili bakanlığa başvurulması gerekir. Bakanlıktan gelen başvuru sonucuna göre bu belge bakanlık tarafından verilir. Belge alındıktan sonra turizm işletmesi çalışmaya başlayabilir. Bakanlığa başvurmadan önce çeşitli alanlarda kriterleri tamamlamış olmak çok önemlidir. Turizm yatırım belgesi nasıl alınır? Sorusu için çeşitli bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Restaurant İçin Turizm Belgesi Nasıl Alınır?

Restaurant için turizm belgesi nasıl alınır?Başlıklı yazıda sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.Turizm amaçlı işletmelerin de turizm belgesi alması gerekir. Açılan tüm işletmeler öncelikle turizm belgesi alabilmek için başvuruda bulunması gerekir. Başvuruda bulunduktan sonra verilen belge ile işletmesini açarak çalıştırmaya başlayabilir. Bu belgeye sahip olabilmek için 1.sınıf kapsamında olmak gerekir. Gerekli evrak ve ruhsat ile birlikte işletmenin dekorasyonu, yapısı nitelik bakımından özellikleri ve müşteriye verilmek istenen hizmet ile birlikte bu kapsamda sunulan yemeklerin kalite bakımından denetlenmesi ve sunum şeklinin belirlenmesi gibi kriterler göz önünde bulundurularak başvuru yapılır. Restaurant için gerekli olan turizm belgesi turizm kültür bakanlığına başvuru yapılarak alınır. Başvuru için gerekli belgeler:

  1. Başvuru dilekçesi: Tesisin bittiği ve yatırım belgesi alınması gerektiğine dair doldurulan belgedir.
  • Rapor: Yapılan tesisin bilgilerinin bulunduğu rapor başvuru yapmak üzere dosyaya eklenir.
  • Ticari sicil gazetesi: Bu başvuru tüzel bir kişi tarafından yapılıyorsa şirket tesciline yönelik bilgiler içeren gazete de verilmesi gerekir.
  • İmza sirküleri: Başvuruyu tüzel kişi yapıyorsa imza sirküleri de vermelidir.
  • Fikir Projesi: Tesisin görsel olarak plan şeklinde sunulmasıdır.
  • Kültür ve tabiat varlıklarını koruma kurul kararı
  • Sağlık bakanlığı bildirgesi
  • İsmin tescil edilmiş olduğu belge

 

Turizm Yatırım Teşvik Belgesi

Konaklama sektörüne 371 milyon liralık yatırım teşvik belgesi verildi -  Turizm Güncel - Turizm Haberleri - Turizm Gazetesi

Turizm bakanlığı tarafından onaylanmış ve herhangi bir sıkıntısı olmayan 1. Sınıf işletmeler yine bakanlığın ilgili kanununa göre teşvikten yararlanır. Bu turizm yatırım teşvik belgesi işletmeyi ve işletmeciyi destekler niteliktedir. Bu teşvik kapsamda gerekli belgelerini almış olan işletmelere bakanlık elektrik enerjisi gideri indirimi uygular. Bu kapsamda teşvik alan yapılar şantiye halindeyken kullanılan elektrik dahil olmak üzere işletme içerisinde kullanılan elektrik giderine indirim tarifesi uygulanır. Bu indirimde ilgili kanunun oranına göre uygulama yapılır. Açılacak olan işletme türü ne ise ona göre teşvik veya destekleme gibi uygulamalar devlet tarafından ilgili kanunda belirtilir.

Turizm Yatırım Belgesi Ne İşe Yarar?

Turizm yatırım belgesi ne işe yarar? Başlığı hakkında biraz bilgi vermek gerekirse yatırım belgeleri her yapı ve özelliikle işletmeler için oldukça önem taşıyan belgelerdir. Olası herhangi bir kaçak işletmenin önünde bu gibi belgeler ile geçilir. Bu nedenle de 1.sınıf işletmelerin bu belgeyi almadan işletmeyi açması ve çalıştırması yasal bir durum değildir. Turizm yatırım belgesi bakanlıkta işletmenin kaydını oluşturmak ve aynı zamanda devletten ilgili işletme ile ilgili teşvik almak için de kullanılır. Bu belge sayesinde işletmenin giderleri devlet tarafından karşılanır. Bu belge sonrasında ruhsat ve diğer belgeler ile birlikte farklı teşvik ve devlet kapsamındaki yararlanma destekleme paketlerinden de yararlanılabilir. 2.sınıf işletme açmak isteyenler için teşvik belgesi geçerli değildir. Cafe/restaurant tarzı işletmelerde alınması gereken bu belgeyi kültür ve turizm bakanlığının ilgili birimine başvuru yaparak alabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir