Ucuz Tatil Önerileri

Hiç şüphesiz güzel bir tatil geçirmek herkes için tazeleyici bir etkiye neden olacaktır. Günlük yaşamın yoğunluğu ve monotonluğu arasında birkaç günlük değişiklik bile ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi tekrar kazanmanıza yardımcı olabilir. Birçok kişide tatillerin önceden uzun uzun düşünülmesi ve planlanması gerektiğine dair önyargılar vardır. Oysa bu sizin için ayrı bir yüke dönüşebilir. Kusursuz bir tatil planlamaya çalışırken kendinizi sıkılmış halde bulabilirsiniz. Esas amacın iyi hissetmek olduğunu ve iyi hissetmenin rakamlardan daha farklı şeylere bağlı olduğunu unutmamalısınız.

Tüm bunlardan bahsedeceğimiz bu yazıda, özellikle tatile olan bakış açınızı genişletmeye çalışacağız. Bütçenizi zorlamadan, maddesel unsurlardan daha ziyade, tatilin size hissettireceği manevi duygulara nasıl odaklanabileceğinizi anlatacağız. Bunun için daha çok ucuza tatil önerileri ve uygun aktivitelerden bahsediyor olacağız.

Güzel Bir Tatil İçin Lükse İhtiyacınız Yok

Ne yazık ki güzel ve keyifli bir tatil hayali kurulduğunda birçok kişinin aklına gelen lüks oteller, şık restoranlar ve birbirinden pahalı aktivitelerdir. Oysa tüm bunlar yalnızca bir yanılgıdan ibarettir. Keyifli geçireceğiniz zamanın gerçekten de kalacağınız ya da harcayacağınız paraya bağlı olduğuna emin misiniz? Birlikte iyi vakit geçirdiğiniz insanlarla bir arada olduktan sonra, ya da kendinizle kalıp anın tadını çıkardığınızda zaten her şeye sahip değil misiniz? Bu nedenle biz, bütçe hesaplamalarına kafa patlatmak zorunda kalmayacağınız, daha uygun fiyatlı tatil önerilerinden bahsedeceğiz.

Aslında kafanızda fazla büyüttüğünüz o ideal tatili yaşamak sandığınızdan çok daha kolay. Fiyatların çok pahalı olduğunu düşünerek, tatilinizi daha başlamadan bitirmeyin. Tahmin edeceğinizden çok daha düşük meblağlara harika bir tatil geçirmeniz mümkün.

Örneğin yalnızca otel yerine farklı konaklama alternatiflerini değerlendirmek bile bütçenizi oldukça rahatlatacaktır. Pansiyonlar, apartlar ve tek günlüğüne kiralanan tatil evleri sandığınızdan çok daha yaygın ve güzel. Tek yapmanız gereken ufak bir araştırma. Bu doğrultuda daha önce bu şekilde tatil yapmış insanların deneyimlerinden yararlanabilirsiniz.

Kamp Yaparak Her Yerde Olabilirsiniz

Kamp yapmak ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan bir durum. Elbette kamp herkes için iyi bir fikir olmayabilir. Ancak eğer bu tip fikirlere daha açıksanız, çadırınızı alıp yolculuğa çıkmayı mutlaka denemelisiniz. Kamp yapmak size özellikle kalacağınız yer konusunda büyük bir tasarruf fırsatı tanıyacaktır. Doğayla iç içe olmayı seven, özgürlükten keyif alan biriyseniz kamp koşullarına adapte olmanız sandığınızdan çok daha kolay olacak.

Kamp yapmayı ilk olarak yakın bir bölgede, daha kolay koşullar altında deneyebilirsiniz. Bu sayede kampın size ne kadar uygun olduğunu daha iyi anlamış olacaksınız. Hele ki etrafınızda daha önce kamp yapmış birileri varsa muhakkak onların deneyimlerinden yararlanmalısınız. Eğer gerçekten bir kamp insanıysanız, bu küçük tatil size öyle keyif verecek ki, bir sonraki kampınızı daha uzun tutmak isteyeceksiniz. İstediğiniz her yere birkaç günlüğüne misafir olmanın, doğanın kucağında konaklamanın eşsiz bir deneyim olacağına güvenebilirsiniz.

Ucuz ve uygunluğun yanı sıra farklı tatil önerileri bağlamında da kamp yapmak mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken bir seçenek.

Pansiyonları ve Günlük Kiralık Evleri Düşünebilirsiniz

Ucuz tatil yapmak için başvurabileceğiniz yollardan bir diğeri de pansiyonlarda kalmak ya da bir günlüğüne ev kiralamak. Uygun fiyatlı bir tatil için kesinlikle birçok otelden uzak durmalısınız. Aslında her şeyin dahil olarak sunulduğu birçok otelde, yararlanmayacağınız hizmetler için dahi para ödemiş olursunuz. Birkaç günlük küçük bir tatil için bu kadar büyük meblağlar ödemek zorunda değilsiniz.

Temiz, düzenli ve güvenilir bir pansiyon bulmanız günümüzde geçmişe göre çok daha kolay. Yüksek fiyatlı otellere güzel bir alternatif olarak daha sade pansiyonlar oldukça yaygınlaştı. Ayrıca apart ihtimalini de göz önünde bulundurmanızda fayda var. Bu şekilde yalnızca barınma için fiyat ödemiş olacağınızdan, otellerde ödediğiniz yüksek miktarların büyük kısmı cebinize kalacaktır. Eğer daha kalabalık bir arkadaş grubuyla ya da kabalık bir aile olarak tatile çıkıyorsanız, hep birlikte birkaç günlüğüne villa kiralamayı düşünebilirsiniz.

Spontane Olmaktan Korkmayın

Daha önce de bahsettiğimiz gibi birçok kişi tatilini ince ince planlamaktan süreci zorlaştırır ve tatile yüklediği ekstra anlamlar nedeniyle tatilden alacağı keyfi baştan düşürmüş olur. Güzel bir tatil yapmak için tatilinizi aylar öncesinden planlamanıza gerek yok. Gerçekten yorulduğunuzu hissettiğiniz bir dönemde, çantanızı alıp basit bir tatile çıkabilmek size muhteşem bir özgürlük tanıyacak.

İnce planlar, tüm detayları hesaplama çalışmaları, tüm bunlar tatili de bir çeşit göreve çeviren pratikler. Oysa tatilin sizi rahatlatıyor, özgür hissettiriyor ve dinlendiriyor olması gerekir. Bu nedenle kendinize bu konuda yüklenmekten kaçınmalısınız. Akışına bırakmayı, spontane olmayı en azından bir tatilinizde muhakkak deneyin. İnanın böylesi size çok daha keyif verecek. Üstelik kendiniz sürprizlere açmış olacaksınız.

Daha Uygun Fiyatlı Şehirleri Tercih Edin

Şu bir gerçek ki; şehirlere göre harcamalarınız fazlasıyla değişiklik gösterebiliyor. Kimi zaman daha az turistik ya da daha az tercih edilen fakat bir o kadar eşsiz olan bölgelerde daha kaliteli bir tatil geçirebiliyorsunuz. Üstelik burada daha çok gezebildiğiniz gibi aynı zamanda daha az para harcamış oluyorsunuz.

İlk olarak nereleri görmek istediğinizi, neye ihtiyaç duyduğunuzu belirlemelisiniz. Bu doğrultuda sizin hayalinizdeki tatil için uygun yerler çok daha kolay belirlenecektir. İdeal bir tatil her zaman deniz, kum ve güneş içermek zorunda değil. Belki de ihtiyacınız olan daha tarihi yerlere gitmektir. Ya da belki de doğayla iç içe olduğunuz bir tatil sizin için idealdir. Önemli olan belirli kalıpları göz ardı ederek gerçekten ne istediğinizi bulmak. Ardından kriterlerinize uygun bölgeleri listeleyerek küçük bir fiyat araştırması yapabilirsiniz. Böylece hayalinizdeki gibi bir yerde, uygun fiyata bulunursunuz.

Kendi Tatil Sezonunuzu Yaratın

Bilindiği üzere turizmin hareketlendiği belirli dönemler vardır. Örneğin sıcak kıyı bölgeleri yaz aylarında ziyaret etmek, farklı bir mevsimde yapacağınız ziyarete kıyasla çok daha pahalı olacaktır. Tatilin belirli odağı haline gelmiş bu bölgeleri yine de ziyaret etmek istiyorsanız, mevsim geçişlerini kovalayabilirsiniz. Güzel bir tatil yapmanız için herkesin orada olmasına gerek yok. Tatil sezonu çoğu zaman tüm tatil bölgelerinin çok daha kalabalık ve düzensiz olduğu dönemlerdir. Farklı sezonlarda yapacağınız bu ziyaretler daha dingin bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır.

Kalabalığın yoğun olduğu dönemlerde ne yazık ki geziler hep biraz yarım kalabilmektedir. Bu sebeple hem gideceğiniz yerin keyfini çıkarmak hem de daha uygun bir bütçeyle tatil yapmak için kendi sezonunuzu oluşturmalısınız. Unutmayın önemli olan sizin neyi deneyimlediğiniz.

Bazen En Büyük Güzellikler En Sıradan Şeylerde Saklıdır

Bu iddiamız size sıradan bir klişe gibi gelebilir. Ancak içten içe bunun doğruluğunu en azından birkaç kez dahi olsa hayatınızda deneyimlemişsinizdir. Güzel bir tatil geçirmek ve dinlenmek için sürekli sunulan klasik tatillere mecbur değilsiniz.

Kendi tatil ritüellerinizi oluşturabilir, kendi bütçenize göre muhteşem bir tatil geçirebilirsiniz. Önemli olan huzurlu hissetmeniz ve günlük yaşamınızdan sıyrılarak dinlenmiş olmanız. Dileriz ki yapmış olduğumuz tüm bu öneriler çıkacağınız tatil için size fikir vermiştir. Unutmayın ihtiyacınız olan şey çok fazla para değil, biraz spontane olmak ve kalıplara takılı kalmaksızın eğlenebilmek.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir