Villalar Nasıl Temizleniyor? Yapılan Dezenfekte İşlemleri

Pandemi koşulları nedeniyle artık hayatımızın her anında temizlik ve hijyen konularına dikkat etmemiz gerekmektedir.  Kiralık villalarda tatil yapacaklar için bu dikkat konusu çok daha önemlidir.  Temizlik ve hijyen kurallarına uyun bir villa bulduğunuzda rahatlatıcı ve eğlenceli bir tatilin keyfini rahatça çıkarabilirsiniz.

Kiralık villalarda tatil yapacaklar için mobilyalar, beyaz eşyalar ve diğer eşyalar için şoklama temizlik adı verilen işlem uygulanmaktadır. Bu işlem sayesinde dezenfekte işlemi daha kuvvetli temizleyiciler ile yapılmakta ve villa bir sonraki kullanıcısına son derece temiz bir biçimde teslim edilmektedir.

Villa kiraladıktan sonra başladığınız tatilinizde eğer ihtiyaç olması durumunda dışarıdan bir şeyler temin edecekseniz bunların da hijyenik olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu kurallara uyduğunuz takdirde rahat ve güvenli bir villa tatili geçirebilirsiniz.

Sizlere hijyen konusunun önemini anlattıktan sonra artık villaların dezenfeksiyon işlemleri nasıl yapılıyor inceleyebiliriz.

Villa İçerisinde Temizlik

Kiralanan villa eğer kiralamadan önce kullanıldı ise yeni gelecek müşteri gelmeden önce dezenfekte edilir. Bu dezenfekte işleminde en önemli nokta temaslı yüzeylerin temizlenmesidir. Bu işlem uygulanırken uygulayıcıların eldiven ve galoş ile çalışmaları da hijyen açısından oldukça önemlidir. Şimdi sizler için kiralık villalarda yer alan en önemli temaslı yüzeyleri sıralayalım:

  • Kapılarda yer alan kulplar
  • Masa yüzeyleri
  • Sandalyelerin sırt bölgeleri ve oturulan yüzeyler
  • Balkonda yer alan korluk ve tırabzanlar
  • Mutfak taşı yüzeyi
  • Banyo fayans yüzeyleri
  • Banyo ve mutfaktaki bataryalar
  • Klozet
  • Anahtar ve prizler
  • Koltuklar

Kiralık villalarda tatilin keyfini doyasıya çıkarmak için bu alanların mümkün olan en iyi ekilde temizlenmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Banyo ve Mutfak Temizliği

Kiralık villalarda banyo ve mutfak temizliğine en çok dikkat edilmesi gereken bölümlerdir. Çünkü bu bölümler villanın en çok kullanılan bölümleridir. Hal böyle olunca bu mekânlarda yer alan malzemeler ve yüzeyler temizlenirken son derece dikkatli davranılmalıdır.  Villa sahipleri tatili biten kiracılardan sonra yeni kiracılar gelmeden hemen önce villaların bu bölgelerini dezenfekte ettirmektedir.

Bu bölümler temizlenirken en kuvvetli kimyasal temizleyiciler kullanılıyor ve daha sonra durulanarak kullanıma hazır hale getiriliyor.  Bu işlemlerin yapılması insan sağlığı açısından son derece kritik bir öneme sahiptir.

Nasıl Dezenfekte Ediliyor?

Temizlenmesi gereken şeyin bir eşya ya da yüzey olması fark etmeksizin önce en az %80 alkol içeren temizleyici ile köpürtülerek temizlenir ve daha sonra su ile durulanır.  Bu işlemler yapılırken temizlik işlemini yapan kişinin elinde eldiven ve ayaklarında galoş vardır.

Temizlik ve Dezenfekte Etmek Arasındaki Fark

Villa kiralayacak olan kişilerin kafalarındaki sorulardan bir tanesi de temizlemek ve dezenfekte etmek kavramları arasındaki farktır. Pandemi döneminde yaşadığımız şu günlerde bu iki kavram arasındaki fark iyice kavranmalıdır ki sağlıklı bir tatil geçirilebilsin. Öncelikle kiralık villalarda bu iki kavramın beraber kullanıldığının altını çizelim.

Villadaki eşyalar, mobilyalar ya da yüzeyler ilk olarak temizleme işlemine tabii tutulmaktadır. Bu işlem için sabun ve ya deterjanlı su yeterli olmaktadır.  Bu işlem den sonra ise en az %80 alkol içeren dezenfektanlarla aynı eşyalar dezenfekte edilmektedir. Yani kısacası temizleme işlemi kirden arındırma iken dezenfekte işlemi mikroplardan arındırma adımlarıdır.

Havuz Yoluyla Virüs Bulaşır Mı?

Covid-19 isimli virüs hayatımıza girdiğinden beri insanların aklında önemli bir soru belirmiştir. Bu soru virüs hangi yollarla bulaşıyor sorusudur. Kiralık villalar açısından ise havuzdan virüs bulaşır mı sorusu en çok merak edilen sorulardandır. Bilim kurulu üyelerinin yaptıkları açıklamalardan yola çıkarak çok rahatlıkla söyleyebiliriz ki havuz yoluyla Covid-19 bulaşma riski yoktur.  Bu durum deniz suyu için de geçerlidir.

Villada Tatil, Güvenli Bir Tatil İmkânı Sunuyor

Pandemi koşulları göz önüne alındığında kabalıktan uzak ve müstakil alanlarda tatil yapmak sağlık açısından daha güvenlidir. Kiralık villada tatil bu açıdan son derece iyi bir alternatiftir.  Kiralık villalar sürekli olarak dezenfekte edilmekte ve ağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Sizlerde sağlık anlamında güvenli bir tatil yapmak istiyorsanız kiralık villa seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir